Evalvacija zdravilnega potenciala ayahuasce na psihopatologijo in splošno zadovoljstvo
MINA PAŠ, MD – INTEGRATIVNA PSIHOTERAPEVTKA
Ayahuasca je ime za pripravek, ki ga ljudje s področja Amazonije že stoletja uporabljajo v zdravilne in duhovne namene. Po kolonizaciji teh regij se je njihova uporaba zmanjšala in skoraj izginila. Na srečo se je v nekaterih predelih uporaba ayahuasce nadaljevala, kar je omogočilo ohranitev starodavnega znanja o zdravljenju z rastlinami.
"Uradni" pristopi zdravljenja kot sta npr. medicina in psihoterapija, ne priznavajo ayahuascine zdravilne vrednosti, vendar pa je v zadnjem času vse več izsledkov raziskav, ki kažejo na zelo obetajoče vplive ayahuasce pri odvisnostih, depresiji, anksioznosti, post travmatski stresni motnji in drugih stanjih (Doinguez-Clave. et.al, 2016).
Raziskave kažejo, da delo z ayahuasco okrepi in utrdi človekovo sposobnost ostati v stanju Opazovalca (Soler et. al., 2016), kar pomaga, da se posameznik ne identificira z emocionalnimi stanji. Prav to je ključnega pomena na primer pri depresiji in samomorilnosti (Bieling et al., 2012, Hargus et al., 2010) V okviru Zajčje luknje: Inštituta za psihoterapijo in raziskovanje zdravilnega potenciala spremenjenih stanj zavesti smo izvedli raziskavo s poudarkom na vplivu dela z ayahuasco na psihopatologijo in splošno zadovoljstvo udeležencev. Z raziskavo smo izpostavili podobnosti med izkušnjo z ayahuasco in psihoterapevtskih pocesom. Ena od ugotovitev kaže, da introspektivno stanje, ki je značilno za izkušnjo z ayahuasco, človeku omogoča močno refleksijo preteklih dogodkov in ponavadi vsebuje preplet misli, spominov in telesnih občutij, kar omogoči posamezniku, da podoživi in integrira te izkušnje.
|